Dechy jsou součástí každé větší kapely, kde zpravidla tvoří melodickou linku za podpory rytmiky. Je lhostejné, zda se jedná o hudbu klasickou, jazzovou či taneční, ve všech případech se uplatňují dechové nástroje. Samozřejmě v největší míře využívají dechových nástrojů populární dechovky nebo vojenské kapely, které mají na repertoáru hlavně pochody.

V těchto dvou případech vynikají zejména trubky a pozouny. Každému jsou však známé i další dechové nástroje, které se rozlišují na plechové a dřevěné. K plechovým dechům patří kromě trubek a trombónů také tuby, baskřídlovky, lesní rohy nebo příčné flétny. Mezi dechové dřevěné nástroje řadíme klarinety, hoboje či zobcové flétny. Kombinací obou typů jsou například foukací harmoniky. 

Kde vybírat dechové nástroje

Patříte-li k hudebním nadšencům a provozujete aktivní muziku na profesionální nebo amatérské úrovni, budete si určitě pořizovat svůj oblíbený hudební nástroj. K tomu máte dvě možnosti. Buď zajít do specializovaného obchodu s hudebninami, nebo si vybrat v eshopu. Pokud nemáte dostatek potřebných zkušeností, je dobré si k výběru přizvat odborníka přes dechové nástroje nebo alespoň muzikanta, který se v tomto oboru vyzná. Ať již budete vybírat profesionální kornet určený pro sólové hraní i pro hru ve sboru či orchestru, nebo budete potřebovat pro svou trubku levný či kvalitní postříbřený nátrubek, největší výběr nabízí eshop hudební nástroje Houdek, který má i svou kamennou prodejnu v Plzni.

Čím se při výběru řídit

Pro samotný výběr lze doporučit několik zásad. Především si dechy nevybírejte pouze podle vzhledu, ale také podle zvukových vlastností. Důležitým parametrem je ladění, které zvláště u levnějších dechů jde obtížně. Pro amatérské hraní většinou stačí klasické dvanáctitónové ladění. V některých kulturách existuje tercie, která není ani durová ani mollová, v jiných se tóny dělí na šestiny apd. Takové ladění vyžaduje odborné znalosti, jelikož běžnému zákazníkovi může dechový nástroj netradičně naladěný připadat falešný. I dechový nástroj musí být stejně jako jiné nástroje příjemný na dotek a pohodlný při používání.

zdroj obrázku: houdek.cz