Nečekejte nový český muzikál ve stylu pokračování slavného Kdyby tisíc klarinetů...

Nadpisem článku pouze chceme upozornit na to, jak bohatá je nabídka kytar na trhu s hudebními nástroji. Na své si přijde každý nezávisle na tom, jaký styl hudby preferuje. Stejně tak si vyberou svůj model začínající hráči, pokročilí i profesionální kytaristé.

agl-85-ltd-kytaraZákladní rozdělení kytar?

Těžko říci, jak nejlépe kytary rozlišit. Ale ze zkušeností víme, že lidé hledají zejména v souvislosti s tím, jak zkušení jsou, čili pro koho je kytara určena. Z tohoto pohledu se nabízí rozdělení do skupin typu dětské kytary, kytary pro začátečníky, kytary pro pokročilé či profesionální kytary.

Následně už je třeba vybírat dle typu kytary – elektrické, basové, klasické, silent, elektroakustické, metalové, jumbo, dreadnought, banja, dobra, mandolíny, ukulele atd.

Prim hrají elektrické kytary

Velkou část nabídky kytar tvoří právě elektrické kytary. Zde jsou k dispozici modely, které se liší svým provedením. Mezi nejznámější patří kytary typu Stratocaster, Telecaster, Les Paul, SG, Flying V, Double Cut či Single Cut.

Jaké značky jsou na trhu

Pokud jste již pokročilejší hráč, pak je předpoklad, že jste si „zvyknul“ na konkrétní značku, kterou si oblíbíte natolik, že vás jen málo co přesvědčí, abyste „přesedlal“ na kytaru od jiného výrobce. Samozřejmě to není nutně podmínkou, ale dost často to tak bývá. U profesionálních kytaristů je to často i tak, že jsou vedeni jako tzv. značkový hráč. Zkrátka kytarista, který během své produkce propaguje kytary konkrétní značky – Yamahy, Fenderu, Gibsonu... Často jsou k vidění i tzv. signature modely, šité na míru konkrétnímu umělci.

Z globálního hlediska se na trhu nalezne celá řada výrobců, často i lokálních zaměřujících se na konkrétní cílovou skupinu. Mezi nejznámější výrobce kytar pak patří Yamaha, Ashton, Fender, Gibson, Ibanez, Epiphone, LTD, Marshall a další.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv značku a kytaru. Pokud nejste pokročilý hráč, pak se buď předem domluvte s někým zkušenějším, nebo si alespoň nechte poradit od prodejce – ideálně nakupujte v obchodu s dobrými referencemi a lépe i s kamennou prodejnou, kde si budete moci vybranou kytaru osobně vyzkoušet.