Stejně tak jako většina lidí, tak i já si nejraději vychutnám hudbu, když mi teče do uší přímo ze sluchátek. Rok co rok se snažím najít vhodná sluchátka, které nezklamou z hlediska kvality zvuku a budou schopná vydržet co nejdéle.

Z dlouholetých zkušeností jsem se většinou řídil pravidlem, že levná sluchátka nedokážou poskytnout takový zvuk, jako ta dražší.

U neznačkových sluchátek chybí pozlacené konektory, hudba postrádá basy a při pravidelném používání dojde k přerušení kontaktu a tím k nenávratnému znehodnocení sluchátek.

Rozdíl poslechu je mezi jednotlivými modely často velmi výrazný a nejednou jsem se setkal s tím, že i drahá sluchátka zklamala.

Jak sluchátka vybrat

Bohužel u sluchátek není povětšinou možné si je v obchodě vyzkoušet a ani text na balení nemusí být věrohodný. Jelikož jsou kvalitní sluchátka nemalou investicí, je zbytečné riskovat náhodným výběrem. Nejlepší možností výběru je shlédnutí uživatelských recenzí. Pokud existuje nějaký model sluchátek, vždy se najde mnoho lidí, kteří jej vyzkoušeli před námi a dokážou adekvátně posoudit jejich kvalitu. Osvědčilo se mi sledovat test sluchátek, díky kterému lze rychle vidět, jaké modely si získaly nejlepší hodnocení a jakými atributy se mohou pyšnit.

Důležitá je věrohodnost recenzí a také hodnocení v daném cenové rozpětí, proto sleduji recenze na TestKvality.cz. Je jasné, že sluchátka za několik tisíc korun budou mít lepší parametry, než sluchátka za 100 korun, ale investice do tak drahých sluchátek mi přijde zbytečná. Jsem proto rád, že v testu kvality nechybí posouzení nejlepších sluchátek do 1000 korun, díky kterému lze narazit na levné modely, které svojí kvalitou překonávají často i několikrát dražší konkurenty.

Výběr ostatní elektroniky

Jelikož je test kvality jedním z nejspolehlivějších rozcestníků, sleduji s ním i hodnocení ostatní elektroniky. Asi nejžádanější je pochopitelně sekce, kde se řeší nejlepší mobilní telefony 2016. I zde se mi líbí rozdělení do několika cenových hladin a také skutečnost, že se zde o první místo často perou i méně komerční značky, které dokážou porazit i známější jména na trhu. Sledování testů kvality se vyplatí u většiny výrobků, člověk se nemusí bát špatné zkušenosti, jako je tomu při vybírání naslepo.

autor: Petr Pokorný