O pardubické kapele Vypsaná fiXa je stále slyšet. Svojí hudební tvorbou dokáže snadno zaujmout nejen mladou generaci, ale i kohokoliv dalšího, kdo má rád svérázné texty a punkovou melodii.

Jejich hudba je prosycena surrealismem a její básnický podtext stylu “rádoby rýmovaček“ si každý hned zapamatuje. Nehrají kdejaké odrhovačky, mají vlastní originální texty a rozhodně bychom je neměli řadit mezi tuctové kapely.

Jsou osobití a jejich hraní v “bažinách“ je dávno minulostí. Vypsaná fiXa patří mezi „top“ kapely na festivalech, kde je můžete vidět vystupovat v plné síle i nadále. Frontmen kapely Márdi (dříve členem skupiny K.R.K.), který texty sám skládá, je totiž píše velmi reálně s přihlédnutím k dnešní době.

Písně vás osloví jednoduchostí, lehkostí, špetkou ironie i pravdou

Mimo Márdiho se v kapele potkáte ještě s ostatními jejími členy, jejichž přezdívky Vás doslova rozesmějí (Mejla, Mejn a Pítrs). Mejla a Pítrs se znají již od dětství, neboť spolu chodili na stejnou školu. Pokud se ohlédneme do minulosti, kapela hraje již od roku 1994 a dnes má stále své nezastupitelné místo díky líbivým textům v pop punkových melodiích. Zvuky kytar, baskytar a bicího rozezvučí prostory, které jsou pro fanoušky hotovou oázou odpočinku. Každý relaxujeme jinak a ten, kdo jezdí po koncertech zřejmě tuší, o čem je řeč.

Vypsaná fiXa má v sobě spoustu pozitivní energie, která z nich doslova srší. Na prknech jsou jako doma, takže tu nemůže být ani řeč o nějaké nervozitě. Tam, kde hrají, panuje vždy dobrá nálada, která je spojena i s dávkou alkoholového opojení. Člověk se najednou přistihne, jak mu tančí nohy a ústa zpívají tolik notoricky známé songy z desky NO BURP! - Marinetti nebo Krabice z alba Krása Nesmírná, které jsou dnes považovány za raritu. Demosnímek Z NIETZSEHO NIC, nebo CD LUNAPARK, znamenaly i vstupenku zahrát si v zahraničí.

 

Další písničky najdete na stránce youtube písničky Vypsaná Fixa

Od roku 2001 s deskou „Brutální všechno“ stoupala prodejnost a návykovost poslouchat tuhle hudbu. Mezi další tvorbu spadají i novodobější desky Klenot, Detaily a Krásný smutný den. Kdo by to byl tehdy řekl, že se z takových pařmenů dokáže stát kapela, která má i dnes tolik jednotné síly a dokáže táhnout za jeden provaz? Vypsaná fiXa rozhodně neplánuje skončit, stále pracuje na nových deskách a pravděpodobně obohatí českou hudební scénu ještě o mnoho skvělých hitů.

zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org

autor článku: Petr Pokorný