Současná mladá generace může slyšet písničky této slavné skupiny v rádiu, ale málokdo pozná, že se jedná o legendární skupinu Blondie. Je to k neuvěření, ale vznikla již v roce 1973.

Hlavní ikonou celé skupiny je blonďatá zpěvačka Deborah Harry, která získala přezdívku Debbie. Skupinu založila společně s kytaristou a skladatelem Chrisem Steinem.

Postupně se skupina rozšířila o 3 další členy, kteří pocházeli z různých skupin, které se rozpadly. Dokonce i Blondie působila v celé řadě neúspěšných skupin a za oficiální vznik skupiny Blondie lze označit rok 1974.

Nadčasová hudba

Stejně tak jako dnes vládnou hudebním žebříčkům celebrity jako Rihanna nebo Beyoncé, na přelomu 70. a 80. letech to byla skupina Blondie, která drtila hitparádu. Její hudba byla natolik nadčasová, že byla označena žánrem New wave a punk. Již od počátku si získala obrovskou popularitu a to nejenom samotnou hudbou, ale i atraktivní zpěvačkou, která dokáže snadno upoutat pozornost na jevišti i před kamerou.

Skupina, která neumírá

Během jednotlivých let života skupiny se měnili její jednotliví členové. Jediné, co se neměnilo, je samotná zpěvačka, bez které by skupina existovat nemohla. Postupně se skupina rozrostla až na 6 členů. O popularitě skupiny svědčí skutečnost, že se již v roce 1976 umístila na druhém místě australského žebříčku se svým hitem z první desky nazvané “Blondie“.
Další úspěšné album následovalo hned rok poté, neslo název “Plastic letters“ a již bodovalo na prvních místech žebříčku. Třetí album vyšlo v roce 1979 a byl v něm známý song “Heart of Glass“, který je považovaný za jednu z nejlepších skladeb této skupiny. Následovalo i čtvrté a páté album, po kterém nastala pauza pro realizaci vlastních cílů jednotlivých členů.

 

Další písničky najdete na stránce Blondie

Rozpad a reinkarnace

Skupina se bohužel brzy rozpadla a to již v roce 1984. Jednotliví členové kapely se stali členy jiných skupin a Debbie se věnovala sólové kariéře. Skupina ovšem neskončila navždy, dala se dohromady po 14 letech, a sice v roce 1998. Krátce po reinkarnaci vzniklo velmi úspěšné album “No exit“, jehož hit “Maria“ katapultoval skupinu na první místo britské hitparády a po celém světě se vědělo, že Blondie opět žije. V současné době funguje Blondie již více, než 40 let a stále aktivně koncertuje. Ačkoliv nemá tolik příznivců mezi mladými, má zcela vyprodané sály od fanoušků, kteří rádi dají cokoliv za to, aby si opět připomněli hity, jaké jsou i na dnešní dobu stále „IN“.

Ačkoliv již Debbie není dvacet, její půvab nezmizel a každý si rád vzpomene na časy, když začaly její plakáty zdobit pokoj každého fanouška.

zdroj obrázku: David Shankbone  https://en.wikipedia.org/wiki/Deborah_Harry_discography

autor článku: Petr Pokorný